Rozhledna Cvilín

Tato 29 metrů vysoká rozhledna se majestátně tyčí ve výšce 436 m. n. m. na Cvilínském kopci. Už z dálky dobře viditelná válcovitá stavba s cimbuřím v romantickém stylu přímo přitahuje pozornost návštěvníků. Věž nabízí nádherný pohled na město Krnov a jeho okolí a při dobré viditelnosti lze z ní zahlédnout nejen nejvyšší vrcholy blízkých Jeseníků, ale i vzdálenějších Moravskoslezských Beskyd. Uvnitř se nachází dřevěné schodiště a na úplný vrchol vede 144 schodů. V blízkosti rozhledy se nachází úchvatný poutní barokní kostel sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. V zadní části Cvilínského kopce se pak nachází zřícenina hradu Šelenburk. Více informací na: www.infokrnov.cz/cs/zajimavosti-krnov/31-rozhledna-cvilin-lichtensteinova-rozhledna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhledna Hanse Kudlicha

Tato věž z roku 1913 se nachází nad obcí Úvalno, v těsné blízkosti cyklostezky. Vysoká je 22 metrů a k dosažení vrcholu musí návštěvník zdolat 103 schodů. Nachází se ve výšce 400 m. n. m. a v přízemí se nachází mauzoleum Jana Kudlicha s expozicí. Věž vznikla jako památník tohoto poslance říšského parlamentu, který se snažil o zrušení poddanství a roboty. Rozhledna se může pochlubit úžasným a neobvyklým výhledem do okolní krajiny a za zmínku stojí její architektonicky zajímavá konstrukce. Více informací na: www.ejeseniky.com/turistika/veze-rozhledny/rozhledna-hanse-kudlicha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodný dům Pavla Křížkovského

9. ledna 1820 se v tomto domě narodil známý český hudební skladatel a sbormistr Pavel Křížkovský. Nejzajímavější jsou nádherné malby na nově opravené čelní fasádě domu. V současné době slouží dům jako místní knihovna. Více informací na: knihovnaholasovice.info/pavel_krizkovsky.php.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky

Více informací na: www.szm.cz/rubrika/41/expozicni-arealy/areal-cs-opevneni-hlucin-darkovicky.html.