Charakteristika trasy

Trasa má rovinatý charakter s postupným mírným klesáním. Jinak zde nejsou další strmé stoupání ani klesání, proto je trasa vhodná pro všechny věkové skupiny nejrůznějších výkonnostních úrovní. Celkový výškový rozdíl je zhruba 40 metrů.

Do Kravař vede trasa výhradně po asfaltové a šotolinové cestě, cyklista si vystačí s trekkingovým, krosovým nebo horským kolem. Na trasu mohou vyjet všichni včetně dětí a seniorů. Zbytek cesty od Kravař se razantně mění. Trasa je charakteristická jízdou terénem, přejezdem přes pole a nezpevněnými úseky. Zde už lze použít jen kolo horské, bez kterého by cyklista jízdu terénem nezvládl. U dolno-benešovské štěrkovny se nacházejí nebezpečné úseky, kdy musí cyklista sesednout z kola a překonat je pěšky. Trasa není vhodná pro seniory a děti.

Cesta do Kravař je bezpečná a vede po značené cyklostezce a místních komunikacích s minimálním automobilovým provozem. Od Kravař je trasa neznačená a v terénu se velmi špatně orientuje. Cesta je náročnější z hlediska složení terénu, ale je bezpečná z pohledu automobilového provozu, jelikož vede výhradně přes přírodní rezervaci Koutské a Zábřežské louky.

Cykloturisté si mohou po trase do Kravař odpočinout u čtyřech odpočívek se stoly, stojany na kola a odpadkovými koši. Nechybí zde ani infotabule s mapou a popisem místních lokalit. Stravovacích zařízení jsou na trase 4 a jedno místní občerstvení ve Velkých Hošticích. Na trase jsou dostupná 3 dětská hřiště s požadovaným vybavením. Přímo na trase se nenachází žádné ubytovací zařízení, proto je vhodné, aby cykloturisté dopředu věděli o možnostech ubytování v okolí. Pokud poté cykloturista zvolí trasu přes Dolní Benešov, žádné další stravovací zařízení na cestě do Hlučína není. Dostupné je jen jedno dětské hřiště na konci Kravař. Mezi největší atraktivity na trase patří bezesporu zámky ve Velkých Hošticích, Kravařích a Dolním Benešově. Největším lákadlem pro letní měsíce je Hlučínské jezero. To nabízí nejen koupání v jezeře nebo menších bazéncích pro děti, ale i celou řadu sportovního využití a dětských hřišť. Každé léto je připraven pro návštěvníky doprovodný program. Dále je zde možnost ubytování v kempu a řada příležitostí k občerstvení i zábavě.