Trasa má rovinatý charakter s postupným mírným klesáním. Mezi Chabičovem a Jilešovicemi je jedno náročnější půl kilometrové těžší stoupání s následným více než kilometrový sjezdem do Jilešovic. Po cestě zpátky je to obráceně, kde je stoupání delší. Jinak zde nejsou další strmé stoupání ani klesání, proto je trasa vhodná pro všechny věkové skupiny nejrůznějších výkonnostních úrovní. Celkový výškový rozdíl je zhruba 40 metrů.

I tato trasa se většinou skládá z asfaltu, který je ale kvalitní pouze do Mokrých Lazců. Poté už jeho kvalita klesá a rozhodně by neměli cyklisté používat silniční kola. Je to i z toho důvodu, že zbytek trasy od Kravař není značený a vede i po terénních a polních cestách. Cesta terénem není náročná, ale skládá se z kamení a různých kořenů stromů a trsů trávy. Polní cesta je dobře udusaná a cestička pěkně vyjetá, nicméně i tak bych doporučil horské kolo. Krosové kolo je také vhodné, jen ke konci cesty u Hlučínského jezera je terén trošičku náročnější pro tento typ kola.

Na této trase se střídá více typů komunikací. Nejfrekventovanější úsek je mezi Mokrými Lazci a Jilešovicemi, kde cyklotrasa vede po silnici III. třídy a není vhodná pro děti a seniory, protože zde hojně jezdí automobily. Dalším problémem je, že cesta není od Mokrých Lazců značená, proto mohou mít neznalí cyklisté potíž najít správný směr. Naopak cesta z Opavy do Kravař vede především po značené cyklostezce a místních komunikacích a proto ji můžu doporučit všem cyklistům včetně dětí a seniorů. Na tomto úseku je i mnoho možností k odpočinku, po cestě jsou vystavěná dětská hřiště a hlavně jsou k vidění krásné zámky ve Velkých Hošticích a Kravařích.

Cykloturisté si mohou po trase do Kravař odpočinout u čtyřech odpočívek se stoly, stojany na kola a odpadkovými koši. Nechybí zde ani infotabule s mapou a popisem místních lokalit. Stravovacích zařízení jsou na trase 4 a jedno místní občerstvení ve Velkých Hošticích. Na trase jsou dostupná 3 dětská hřiště s požadovaným vybavením. Přímo na trase se nenachází žádné ubytovací zařízení, proto je vhodné, aby cykloturisté dopředu věděli o možnostech ubytování v okolí. Pokud cykloturista dále zvolí trasu přes Háj ve Slezsku, stravovacích zařízení je dostupné v každé vesnici. Jejich celkový počet na trase je 8. Trasa vede také kolem třech obchodů se smíšeným zbožím. Cykloturisté se mohou ubytovat v Hotelu Pod Hůrkou v Háji ve Slezsku a v penzionu Kamenec v Jilešově.

Mezi největší atraktivity na trase patří bezesporu zámky ve Velkých Hošticích a  Kravařích. Zajímavou církevní památkou je kostel sv. Valentina v Háji ve Slezsku. Největším lákadlem pro letní měsíce je Hlučínské jezero. To nabízí nejen koupání v jezeře nebo menších bazéncích pro děti, ale i celou řadu sportovního využití a dětských hřišť. Každé léto je připraven pro návštěvníky doprovodný program. Dále je zde možnost ubytování v kempu a řada příležitostí k občerstvení i zábavě.